A teljesség igénye nélkül alább egy kis beszámoló a 2017.01.27-29. közt zajlott Imolai-ördöglyuk víznyelő kutatótáborról.

Igazi hamisítatlan havas, hideg, téli táj fogadta a kutatókat a régióban. Pénteken a betonvasból hegesztett létra cseréje történt meg egy nagyon masszív, rozsdamentes, időtálló darabbal, amit Balu jóvoltából kapott a víznyelő. A végpont előtt lévő álfenék áttörése és kibontása is megtörtént. Boda Laci és Török Sanyi ekkor találkozott ismét az 50 évvel ezelőtt otthagyott vödörrel, ami az álfenékbe épült be. Megható pillanat lehetett.

Szombaton változó, de bőven 10 feletti létszámmal bontottunk Imolán. Nagyon jó tempóban sikerült termelni a kitöltést a végpontról a köztes depóba és a felső depóba is. Köteles szakaszokat is beiktattunk a vödrök húzásához. A régi létrából lett a felső depó kerítése, ami szépen fel lett falazva kövekkel, így sok köbméter anyagot lehetett elhelyezni benne úgy, hogy a lehető legkevésbé vihesse el majd a víz. Folyamatosan cserélődtek az emberek a pozíciókban, hogy mindenki találjon a vérmérsékletéhez illő helyet. Több száz vödör anyag jött ki a nap végére, Szépen mélyült és tágult a végpont, egyre tisztább lett a terem is. A nap végére a hasadék alján már be lehetett látni a folytatásba egy kis résen keresztül, aminek az átbontását másnapra kellett hagyni. A csapat kimászott a felszínre és villámgyorsan próbált átöltözni a -10-15 fokos, hófedte tájon.

2016.12.27 és 2017.01.01. között Aggtelek-Jósvafőn kutató tábort rendeztünk. Részt vett benne az Aggteleki karsztkutató kollektíva, Ariadné, Bekey, Ftsk, Cavekids, Szabó József, Adrenalin, Myotis, Gubacs, Gerecse és még sokan mások.
Cél a Vass Imre végponti omladékának bontása, Baradla kürtők kimászásának folytatása, Imolai nyelő bontása. A Vass Imre barlangban napi szinten 15-20 ember dolgozott. Sajnos nem lett hosszabb a barlang, inkább egy kicsivel rövidebb. Viszont ha a helyben történő omlás abbamaradt, nagyon jól lehetett hallani, hogy az omlás túloldalán nem is túl messze egy leejtőn nagyobb kövek hangos visszhanggal és hosszan gurulnak, egy nagy térben. Sokat tanakodtunk a Ricsivel, hogyan is folytassuk az omladék megfogását. Lett egy-két ötletünk. Mindenesetre kibiztosítottam vasalattal az L aknát, így a Ricsivel már fel mertünk mászni. Sikerült is a Küklopszok csarnokával összebeszélni. Nem sok választhatja el az aknát a teremtől. Meg is találtuk a régi PF.-es nitteket illetve kötél csigát az omladékban. Ha sikerül átbontani, és jól kialakítani a szállító pályát 6 ember is elég lesz a bontáshoz. Imolai nyelőben kisebb feltárás történt. erről majd Vödör. Baradlai nyelők sikeres mászásáról meg Szabó Z.
Köszi mindenkinek a segítséget. A tábor megrendezésében a felszerelés vásárláshoz segítséget nyújtott a Karszt és Barlang Alapítványtól elnyert támogatás.

Köszönjük.
Tóth Attila

******************************

Kedves Barlangászok!
Ha már Attila így elővezette, egyelőre egy rövid hír az Aggteleki-karszt Kutatás Projekt részéről:
Mindenki épségben hazaérkezett a 2016-os jósvafői téli kutatótáborból. A közel 100 fő részvételével lezajlott rendezvény során, minden betervezett helyszínen sikerült több-kevesebb eredményt elérni. Akik velünk voltak, szerény megítélésünk szerint jól érezték magukat a közös kutatás ideje alatt. Még akkor is, ha esetenként nem érkezett el a várt eredmény. Ahhoz képest, hogy ilyen létszámú kutató volt Aggtelek-Jósvafő viszonylatban, bizony előfordult, hogy egyes barlangokba kevesebb érdeklődő érkezett, mint kellett volna. Viszont az is nagy eredmény, hogy egyik helyszínen sem kellett záródokumentumot készíteni! Imolán szedni kell az omladékot, a Vass Imrében is szedni kell az omladékot, a Baradla kürtőket mászni kell tovább, és felmérni az új felső szintet. Mert ott megszületett! Az év utolsó napján, annak utolsó óráiban, az aggteleki szakaszban végre megtaláltuk a fosszilis vízszintes felső járatok egyik részletét. Ünnepeltünk is utána becsülettel! Melegedtünk és dalolásztunk a máglyánál, Újévi koncerteztünk a Jósva Étteremben.
Mindenkinek köszönjük a szervezésben és lebonyolításban nyújtott segítségét, és bíztatunk mindenkit a folytatásra!
Jó Szerencsét!
Üdv. a szervezők nevében: Szabó Z
ui.: részletes jelentés februárban!

Sikeresen lezajlott téli barlangkutató táborunk, amelyet már tíz éve rendszeresen az Aggteleki-karszton szervezünk. 2015. december 27. és 2016. január 3. között közel 50 fő részvételével végeztünk feltáró kutatást, főleg Jósvafő környéki barlangokban.

A kutatótáborok szerveződése távolabbi múltra tekint vissza. A Plózer István Víz alatti Barlangkutató Csoport 1997 óta kutat az Aggteleki-karszt barlangjaiban. Táborainkat rendszerint nyaranta rendeztük, de gyakran töltöttük a szilvesztert is a karsztvidéken. Ez később rendszeressé vált, és tevékenységi körünket szélesítve a Baradla Csoporttal közösen megkezdtük a Baradla-barlang oldalágainak és kürtőinek kutatását. 2009-ben a Pokol Gyíkjai elnevezésű oldalág feltárásával vette kezdetét a barlang kürtőinek kimászása, ill. újra mászása. Ez utóbbit főleg a korábbi dokumentáció hiánya vagy hiányossága indokolta. Évről évre gyarapodott a táborok létszáma, és a víz alatti kutatástól egyre inkább a tágabb közösség számára is hozzáférhető területek felé orientálódott.

Ma volt Felsőtárkányban a sajtótájékoztatónk, így már nem csak a "hivatal" számára tudható, hogy a Bányász-barlang Hazánk legmélyebb barlangja a maga 275 m-es mélységével és 620 m-es hosszával.

Pár adat:
A rétegzettség és dőlésviszonyok alapján 300 m körülire saccoltuk 2010/11 telén, melyet később egy közeli mélyfúrás adatai teljes mértékben alátámasztottak.
Vertikális potenciál 400 m fölött van.
Hossz potenciál: kb. 40 km.
A vízgyűjtője 5-6× nagyobb, mint Lápának a vízgyűjtője.

Pár órája szinte minden híradóban megemlítik ezt a nagy hírt....

Jó szerencsét!
Rántó András - Sűrű Péter

Kedves Barlangászok!

Idén, október 19 és 23 között - a tervek szerint a Pál-völgyi kőfejtőben - ismét megrendezésre kerül a Szép-völgyi kutatótábor.
A tábor célja az eddig 29,32km hosszban megismert rendszer továbbkutatása. Bontóműszakokat a rendszer eddig megismert tagjaiba (Hideg-lyuk, Harcsa, Pál, Mátyás), néhány felszíni pontra és a Ferenc-hegyi-barlangba (! :-) ) tervezünk.