- Modor
- Külföld
- Találatok: 1976
Monte Canin nyári kutatótábor eredményei
A 2017. augusztusi Monte Canin kutatótábor eredményei
Az idei nyári táborunkon, a már-már megszokott kis létszám volt jelen, azaz összesen 8 fő. A tábor ideje alatt a helyszíni ügyeletet B. Péter látta el.
Ez a kis létszám köszönhető annak, hogy a körülmények itt nem éppen mondhatóak ideálisnak. Gondolok itt a rengeteg felszerelés ide-oda cipelésére, az időjárás szélsőségességére /rengeteg eső, hosszan tartó erős, olykor 100km/h feletti szél../. De mivel a 'kis csapat gyorsan mozog, és hatékony' elvet és gyakorlatot követjük, az idei évben is sikerült eredményeket elérnünk.:
- A tavalyi év egyik projektje az Abisso Increduli, huzat és további járat keresése volt. Az ekkor újonnan feltárt járatokat idén sikeresen feltérképeztük, és továbbjutási lehetőségek szempontjából is átnéztünk. Erre a feladatra P. Katalin, Z. József, W. György vállalkozott. Bebizonyosodott hogy e nemes csapatnak a tagjai is osztják a véleményünket, miszerint itt is érdemes még kutatni!
- Táborunk fő célpontja idén is az Abisso Prez barlang. Tavaly ezt a barlangot sikerült összekötnünk a szomszédos Et5 barlanggal. Ez a két barlang, tszf 1370 m magasan találkozott egymással. Ígéretes helyeket fedeztünk fel benne, amiben előttünk még ember nem járt. Ezt onnan tudjuk, hogy a járatokban sem lábnyomok, sem víz nyomára nem bukkantunk. Továbbá a térképeken sem szerepelnek..
- Csepreghy Ferenc
- Külföld
- Találatok: 2081
Barlangmélységi szenzáció
Az interneten (http://incave.org) már közzétett, ámbár egyelőre hivatalosan még meg nem erősített felmérési adatok szerint, szeptember elejétől fölcserélődött a barlangmélységi világranglista első két sora. Míg az eddigi listavezető, a Kruber-Vorónyja-barlang legnagyobb mélységadata (2199 m) nem nőtt meg az idén, addig a tőle néhány km-re lévő Alekszandr Verjovkin-barlang a legutóbbi feltárás eredményeként immár 2204 m mély.
Az arányaiban csekély különbség miatt nyilvánvalóan alaposan ellenőrizni kell majd a poligon adatokat. Az viszont kétségbevonhatatlan fegyvertény, hogy a kétezer méteres álomhatárt immár két barlangban is sikerült átlépni. Ráadásul az utóbbi barlangban búvárfelszerelés nélkül is be lehet járni a teljes mélységet. Ugyanilyen fontos, hogy a legalsó zónában, 2100-2200 mélység között, nagy kiterjedésű (7 km) és térfogatú, „száraz” járatrendszert találtak, amely a feltárók genetikai feltételezése szerint a környék aknabarlangjainak közös – már jórészt inaktív – vízrendszerébe tartozik.
A Verjovkin-barlang eddig nem volt közismert Magyarországon, hiszen 2015-ig csak egyike volt a világ sok-sok ezernyi, pár száz méter mélységű aknabarlangjának. A több évtizedes kemény feltáró munka dacára, még szűkebb hazájában, Abháziában is a „futottak még” kategóriába tartozott.