Egységes oktatási rendszer

 

Alapfokú és Technikai I. tanfolyam

    Az alapfokú barlangász tanfolyam célja a barlangok, a barlangászat megismertetése és megszerettetése. Azon minimálisan szükséges alapszintű elméleti, gyakorlati és tudományos ismeretek átadása, melyekkel biztonságosan be tudnak járni a csoportjukkal egyes magyarországi barlangokat.
A technikai I. tanfolyam célja, hogy az alapfokúra építve tartalmazza az összes tudnivalót, amely bármilyen szintű, beszerelt kötéltechnikás barlang biztonságos bejárásához szükséges. A túrázáson túl - egyszerűbb feladatok elvégzésével - hasznos tagja lehessen a csoportnak (transzportálás, segítség a kiszerelésben). Ezen a szinten még nincs beszerelés. További feladata, hogy felkészítse a jelentkezőt az esetleges Technikai II. tanfolyamra.

Tanfolyamok szervezésének feltételei

Elsőként le kell szögezni, hogy Magyarországon barlangász tanfolyamot bárki szervezhet.

Alapfokú és Technikai I. tanfolyamot a barlangkutató csoportok önállóan szervezik. A szükséges segítséget és vizsgáztatási lehetőséget az MKBT Oktatási Szakosztálya (OSZ) biztosítja központi vizsgáztatás keretében. Az oktatási szakosztály a csoportok alapfokú képzésében segítséget nyújt, de azt nem teszi kötelezővé.
Aki az egységes magyar oktatási rendszeren belül szeretne oktatni, vizsgázni annak az alábbi feltételeknek kell megfelelnie.
A túravezetői és kutatásvezetői tanfolyamok szervezésének feltételeit a 13/1998. (V. 6.) KTM rendelet szabályozza.

Tanfolyamszervező feladatai:

  1. A tanfolyam kezdete előtt értesítse az Oktatási Szakosztályt (OSZ).
  2. Rendelkezzen megfelelő számú képzett oktatóval
         (alapfokú: minimum 1 oktató 6 tanulóra) (technikai I.: minimum 1 oktató 4     tanulóra)
  3. Rendelkezzen megfelelő mennyiségű és minőségű felszereléssel az oktatáshoz (sisak, világítás, egyéni felszerelési és kollektív, kötél és beszerelő anyagok, ritka technikai eszközök)
  4. Rendelkezzen a gyakorlati oktatáshoz szükséges barlanghasznosítási engedélyekkel.
  5. Rendelkezzen megfelelő írott tanfolyami tematikával, oktatási napokra lebontva már a tanfolyam megkezdése előtt.
  6. Rendelkezzen megfelelő előadóhelyiséggel.
  7. Rendelkezzen megfelelő oktatási anyaggal. (Ezt az anyagot az OSZ bocsátja rendelkezésre).
  8. A tanfolyam ideje igazodjon a központi vizsgáztatáshoz. A központi vizsga évente egy alkalommal kerül megrendezésre (tavasszal). Egyedi esetben kérhető külön vizsgáztatás.
  9. A tanfolyam díja. Teljesen a tanfolyam szervezője határozza meg.
10. Az oktatáshoz kérhetnek segítséget (előadók, oktatók, felszerelés).
11. Gondoskodik arról, hogy a vizsgázó megfelelő mennyiségű és minőségű felszereléssel jelenjen meg a vizsgáztatáshoz. Központi vizsgáztatás esetén ez csak az egyéni felszerelést jelenti, a köteleket és a beszerelő felszereléseket az OSZ biztosítja. A személyi alapfelszerelésekről a vizsgázónak saját magának kell gondoskodnia (a tanfolyam végére célszerű lenne ezekkel már rendelkeznie).

Vizsgázó feladatai:

1. Barlangász alap és kiegészítő felszerelések a tanfolyamok vizsgájára (overall, csizma, fő és tartalékvilágítás, sisak, elsősegély felszerelés, saját lépő és kantár, pruszik önbiztosításhoz, beülő, mászó és ereszkedőgép, megfelelő karabinerek, nittkulcs, beg).
2. Megfelelő szintű felkészültség (mind technikai, mind fizikális téren). Mennyi gyakorlaton, előadáson vett részt. A vizsgára bocsátás feltételeit a tanfolyam vezetője határozza meg.

Oktatási bizottság feladatai:

  1. Elméleti és gyakorlati vizsgakövetelmények meghatározása és közzététele. (A Társulat titkárságán és az interneten, a barlang.hu-n megtalálhatók.)
  2. Digitális alapfokú jegyzet a tanfolyam szervezőjének.
  3. Fél évvel előbb közzétenni a központi vizsga időpontját. (Központi vizsga és szintfelmérő május közepén. Nyár elején Technikai II. tanfolyam.)
  4. Vizsgaengedélyek beszerzése.
  5. Az OSZ a zavartalan vizsgához biztosítja:

Technikai II.-estanfolyam a Barlangi túravezetői tanfolyam kezdete.

Célja a magasabb szintű kötéltechnikai tudás elsajátítása a beszerelés technikával együtt.
Felvétel: Szintfelmérőn nyújtott teljesítmény alapján. A követelmény az alapfokú és technikai I.-es tudásanyagát tartalmazza. Erre a tanfolyamra olyanok is jelentkezhetnek, akik nem mennek tovább a túravezetői szintre. Friss alapfokús + technikai I-es, elvileg tovább mehet technikai II-re, de nem mehet tovább azonnal túravezetőire! A Technikai II.-est követő Túravezetőire közvetlenül csak az mehet, aki két év aktivitást igazol a csoportjánál.
Rendezése: az Oktatási Szakosztály és a csoportok szervezésében egyaránt lehetséges a közösen kialakított tematika alapján. Az Oktatási Szakosztály a túravezetői tanfolyam első részeként szervezi bentlakásos változatban a szükséges tanfolyami engedélyek birtokában. Ideális létszám: 12–15 fő 4–5 oktatóval. Az úgynevezett Technikai II.-esen nem vizsgáznak a résztvevők, hanem a tanfolyamon nyújtott teljesítményük alapján a részvételüket igazolják vagy nem megfelelő teljesítmény esetén, elutasítják.

A Barlangi túravezetői tanfolyam

Célja a felelős barlangi túravezetők képzése (mind a barlangok, mind a túratársak szempontjából). Azon ismeretek megszerzése és elsajátítása, melyek egy magyarországi barlangban való túra vezetéséhez illetve a barlangok bemutatásához szükségesek, beleértve ebbe a jogi, természet- és barlangvédelmi, túravezetési, pszichológiai, elméleti, gyakorlati és kötéltechnikai jellegű feladatokat is. További célja az oktatók utánpótlásképzése.

A túravezetői tanfolyam a technikai II.-vel kezdődik, ahova szintfelmérővel lehet bejutni.
A túravezetőin a KTM rendeletben meghatározott anyagok mellett a hangsúly az oktatási ismeretek elsajátításán és azok begyakorlásán van. A rendelet az itt végzett személyeket oktatásra alkalmas túravezetőknek minősíti.
A vizsgák a tanfolyam végén vannak, a rendeletben meghatározott feltételek szerint.

Kutatásvezetői tanfolyam

Célja a felelős barlangi kutatásvezetők képzése (mind a barlangok, mind a kutatótársak szempontjából). Azon ismeretek megszerzése és elsajátítása, melyek egy magyarországi barlangban való kutatás szervezéséhez, vezetéséhez illetve azok szakmai és tudományos feldolgozásához szükséges.
Kutatásvezetői tanfolyamra az jelentkezhet, aki a barlangi Túravezetői vizsgát letette.
A Kutatásvezetői tanfolyamokat a korábbi gyakorlatnak megfelelően átdolgozott és kiegészített tematikával szervezzük. A gyakorlatokat itt is lehetőség szerint összevontan a tanfolyamvezető és csapata határozza meg. Oktatási anyag újrakiadása, legalább CD-n elektronikus formában.

Barlangi idegenvezető tanfolyam

Célja a magyarországi idegenforgalmi barlangok látogatóinak színvonalas, szakszerű tájékoztatást nyújtó barlangi idegenvezetők képzése.
A korábbiakban a Társulat szervezte saját kiadású oktatási anyaggal (Dr. Lénárt László, Hazslinszky Tamás) és 5 napos időtartammal.
Mióta a tanfolyam bekerült az országos szakképzési jegyzékbe, az előírt óraszám 200-300 óra. A tanfolyam lebonyolítását a minisztérium a Környezet-gazdálkodási Intézetre bízta. Ennek megbízásából 2000-ben megszerveztünk (Hazslinszky Tamás) egy tanfolyamot, csak nemzeti parkos dolgozók számára. Ezen már szakterületenként külön-külön előadók adtak elő, akik az említett Intézet megbízásából a tervezett tankönyv számára anyagaikat le is adták. Sajnos a tankönyv nem jelent meg. Újabb tanfolyam megrendezésének egyik akadálya a jegyzet hiánya, másik pedig költséges volta.

Magashegyi barlangtúra (expedíciós túravezetői)

Külföldi barlangok biztonságos bejárásához nyújt technikai gyakorlatot. Fakultatív tanfolyam túravezetőknek és technikai II.-es végzettségűeknek. Ezek a túrák oktató jelleggel kerülnek megrendezésre magashegyi barlangokban.

Kiegészítő tanfolyamok

A "hivatalos" oktatáson túlmutató ismeretek megszerzésének lehetősége, amennyiben van rá kereslet, és energia szakkirándulások és szaktanfolyamok keretében.  Például:

Központi vizsga

Időpontja igazodik a csoportok alapfokú tanfolyamaihoz (májusban).
A központi vizsgákon nem kötelező a részvétel, de csak szintfelmérővel lehet Túravezetőire jelentkezni. Vizsgázni csak előre történő bejelentkezés alapján lehet alapfokú barlangjáró követelményrendszer alapján. Ugyancsak itt történik a szintfelmérő a Technikai II.-es, illetve Túravezetői tanfolyamokra is Alapfok és Technikai I.-es anyagából. A gyakorlati vizsga részleteiről a vizsgázókat előzetesen tájékoztatjuk.
Oktatási Szakosztály