MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1993 JANUÁR-FEBRUÁR

 

 

MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Szerkesztette: Fleck Nóra, Dr. Kósa Attila
Készült: 1050 példányban
836/92 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot  Urbán Gabriella és dr. Nyerges Miklós készítette 2005-ben.



ELŐADÁSOK
1993. február 15. (hétfő) 
17.00 óra Maucha Gergely

A csodálatos Altáj (vetítettképes utibeszámoló)

A vetítés helye: MTESZ Székház 
Budapest II. Fő utca 68. 
II. emeleti folyosó


Borsókő képződése légtérben

Amerikai tanulmányutunktól már beszámoltunk. Legkínosabb szakmai tapasztalatunk az volt, hogy nagymennyiségű borsókő képes kialakulni a barlang légterében. A kőzet pórusaiból, repedéseiből előszivárgó, mésszel telített oldat a víz elpárolgása miatt kicsapódik, az egyenetlenségek miatt egyre tagoltabbá, borsókövessé alakítva a felületet. A párolgás oka száraz (sivatagos vagy hideg) éghajlaton könnyen érthető a barlangba behúzó levegő felmelegedésével és vízfelvételével.
Ezzel kapcsolatban vetítéssel és beszélgetéssel (vitával?) egybekötött nézelődést tartunk a Szemlő-hegyi-barlangban 1993. január 16-án (szombaton) 9 órától
Addig is egy számítást közlök a folyamat lehetőségének bizonyítására. Gondold végig, számolj utána!
A Szemlő-hegyi-barlang Óriás-folyosójának méretei: 70 m hosszú, 10 m magas, 4 m széles. Ebből az oldalfalak felülete 2040 m2 volna, de a tagoltság miatt ennek háromszorosát véve alapul, ez kereken 6000 m2.
A felületen egyenletesen 1 cm vastag borsókő-kiválást feltételezve, ennek térfogata 60 m3. A kalcit sűrűsége 2,71 t/m3, tehát kereken 160 t (= 160 000 kg) a borsókő súlya.
A fal pórusaiból, repedéseiből előszivárgó oldat keménységét vegyük 22 Nk°-nak.
1 Nk° = 10 mg CaO 1 l vízben
22 Nk° = 400 mg CaCO3 1 l vízben.
A folyosó térfogata (70 x 10 x 4) 2800 m3. Ha évente 280-szor (azaz 1,3 naponta) cserélődik a levegő, akkor ez kereken 800 000 m3 levegőt jelent.
A levegőben lehetséges páramennyiség a hőmérséklettől függ.
Néhány érték: 0 °C 4,8 g/m3 
5 °C - 6,8 g/m3
10 °C - 9,4 g/m3
20 °C - 17,0 g/m3
Feltételezzük, hogy a bejövő levegő páratelt, a barlangban felmelegszik, és majdnem páratelten távozik onnan. Különböző hőfokoknál így alakulnak az értékek:

Felszínről kiáramló felvehető évente évente teljes 
bejövő levegő vízmennyiség eltávozó kiváló mennyiség
levegő °C °C g/m3 víz l anyag g képződése év
0 10 4,5 3 600 1 440 111 000
10 20 7,5 6 000 2 400 67 000
5 20 10 8 000 3 200 50 000

Feltételezve, hogy a párolgásos kiválás jelenleg is történik - amit klimatológiai mérésekkel (is) bizonyítani lehetne - a kiindulási feltételezés elméletileg lehetséges. Szerintem.

Kraus Sándor


FELHÍVÁS
az 1993. évi tagdíjak befizetésére

Az 1993. évi tagdíjak befizetését a korábbiakhoz hasonlóan az alábbiak szerint kérjük:
1) A rendes tagdíj 400 Ft, március 31-ig történő befizetés esetén csak 300 Ft.
2) A kedvezményes tagdíj (diák, katona, nyugdíjas, GYES, GYED) 200 Ft.
3) Július 1-e után belépő új tag féléves (200, illetve 100 Ft) tagdíjat fizet, de a Karszt és Barlang csak teljes évi tagdíj befizetése esetén jár.
4) Új belépők a tagdíjon felül 50 Ft egyszeri belépési díjat fizetnek.

A tagdíjbefizetés feltételei változatlanok, tehát:
- helyszíni befizetés a Titkárságon, elsősorban az egyéni tagok részére.
- csoportok tagjai szintén a Titkárságon fizethetnek be, lehetőleg a csoportvezetők, ill. a csoportok által megbízott összekötők útján, egy összegben.
- vidéki csoportok részére - amennyiben személyes befizetésre nincs alkalom, kérésre csekket biztosítunk.
Az egyéni és csoporttagok fegyelmezett tagdíjfizetését - hasonlóan az előző évekhez - előre köszönjük!
Titkárság

HÍREK

A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület július 26. és augusztus 9. között tartotta évi rendes nyári táborát. 82 fő 1130 órát töltött a bükki barlangokban, ennek egyharmada munkaóra. Eredményként könyvelhetjük el, hogy a Lusta-völgy monumentális tebrében a másfél éve folyó munkát a tábor ideje alatt siker koronázta. A Nyelesgambi-barlangban 15 köbméter kitöltés eltávolítása után 8 méter mély járatot találtunk. A reményteljes bontást tovább folytatjuk. Ugyancsak ezidő alatt bizonyosságot nyert a Szepessy- és a Láner Olivér-barlang közötti összefüggés. A térkép adatait igazolta az a kopogtatási akció, mely során a Szepessy-barlang Ny-i ágának szifon előtti részében, valamint a Láner Olivér-barlang jelenlegi bontásánál azonos időben leadott jelzések biztatóan hallhatók voltak. Téli táborunkban teljes erőbedobással folytatjuk a deponálási gondok miatt mostanában keservesnek bizonyuló bontást. Lehet, hogy '93-ra két bejárata lesz a Szepinek ?...
A tábor utolsó napjaiban megemlékeztünk a szervezett bükki barlangkutatás 40-edik évfordulójáról. Rég nem látott kutatók ismertek egymásra az augusztus 8-i tábortűznél, megható pillanatoknak lehettünk tanúi. A balekavatást, a Láner Olivér Emlék Kupa - melyet az idén Bátori Károly vihetett haza - átadását mintegy 150 kutató kísérte figyelemmel.
Ezúton mondunk köszönetet a Karszt és Barlang Alapítványnak, amiért tábori pályázatunkat, ha jócskán csökkentett mértékben is, de támogatta 10 ezer forinttal. Sajnálatosnak tartjuk azonban, hogy bár az erről szóló szerződést június végén aláírhattuk, az összeg csak szeptember 9-én érkezett meg hozzánk. Terveinkben eredetileg biztosan számoltunk ezzel a támogatással, hiánya a tábor szervezését jócskán megnehezítette. Jó lenne tudni, mi volt az oka a késedelemnek. (Információink szerint más csoportok is kíváncsiak rá.)
Az idei nyáron, kora ősszel egyesületünk tagjai több alkalommal túráztak határainkon túl is. Ukrajnában a Podóliai gipszkarszton (Zoluska-, Bukovina-, Kristály-bg.), a Krímben (Bezdonna-, Azimut-, Jolka-, Emine-bg.) az Erdélyi-szigethegységben (Szelek-, Ponoras-, Stanu Foncii-bg.), Szlovákiában (Kadlub feletti-, Podbaniste-bg.), jártuk a barlangokat, illetve egyesületünk húsz tagja vett részt októberben a Barlangi Mentők Észak-magyarországi Alapítványa által szervezett franciaországi mentőtanfolyamon Arithban (Pokol-, Őr-, Disznó-, Bensit-bg.), és egy rövid túrán a Vercors-hegységben (Gournier-bg.). Az érdeklődőknek szívesen állunk rendelkezésére információkkal, előadásokkal, esetleg diavetítéssel egybekötve is.
Nagy Zsuzsanna 

A Bakony Barlangkutató Egyesület veszprémi és ajkai barlangkutatói a Bakony nyugati lábánál lévő Tapolcafői-forrásbarlangot megbontva bejutottak az inaktívvá vált forrásjáratokba. A forráskürtőből 2,5 m mélyen induló vízszintes járat kis terembe vezet, amelyből több eltömődött és részben szabad vízszintes járat és egy 4 m mély függőleges akna indul. A terem falait vörös és fekete vasoxidos és mangános kiválások borítják. A barlang hossza jelenleg 21 m, mélysége 6 m. A barlang kutatását folytatjuk.

Gyurman Csaba
Iharos András

Értesítjük a tagságot, hogy a Keselő-hegyi-barlang bejárása közben a következő dolgokra jöttünk rá: Aki a barlang Kos-terem alatti végpontjára akar eljutni, az jobban teszi, ha a Nagy-teremből a Dagonya felé ereszkedik le, onnan ugyanis egy kürtőn fel lehet mászni oda. A dolog érdekessége, hogy a feltárások óta erre nem jött rá senki, így az eddigi kutatások a Kos-terem alatti "szörnyű" szűkületen át történtek. Bővebb felvilágosítást az egyesületünk elnöke adhat.
Polacsek Zsolt

Társulatunk Elnöksége kéri mindazon barlangkutató csoportok jelentkezését, akik vállalkoznának az 1993. évi Barlangnap megrendezésére. A jelentkezéseket 1993. január 20-ig kérjük a Társulat Titkárságára leadni.
Titkárság 

Az utóbbi időben az alapfokú tanfolyamok vizsgáján tapasztaltak alapján - a sikeres vizsga érdekében - közreadjuk a gyakorlati vizsga követelményeit.

Az alapfokú tanfolyam tematikája megtekinthető az MKBT-ben. Ennek alapján a gyakorlati vizsga követelményei:
Az elméleti anyag alkalmazása a gyakorlatban, azon belül: kifogástalan felszerelés, a felszerelések üzembiztonsága, alkalmazása a gyakorlatban.
Folyamatos mozgás könnyű és közepesen nehéz barlangi terepen: falmászás, traverzálás, szűkületek leküzdése. Ereszkedés és felmászás szabadon lógó kötélen (10-15 m) bevezetőszárral. Francia technika alkalmazása, kettős kantár használata kötelező. A mászófelszerelés önálló felvétele, beöltözés. Kötéllel való biztosítás alkalmazása különösen a vállbiztosítás alkalmazása és ehhez a biztosítóhely kiválasztása.
Dülferezés önbiztosítással (csak a vizsga miatt), a kötél rögzítése: kirendezett, meghúzott csomók!
1) Kikötés pl. fához fűzött pereccel
2) Saját maga kötélvégre bulinnal való bekötése (biztosításhoz)
3) Kötélgyűrű kötése fűzött pereccel v. dupla halászcsomóval
4) Hevederösszekötő csomó
5) Pruszikcsomó
6) Félszorítónyolcas
7) Perecfül (minimális hurokkal)
Bemutatható ill. ajánlott csomók:
angol mentőcsomó
szorítónyolcas
tehermegosztó gyűrű kötése
dupla bulin

Tájékozódás a barlangban, térképjelek ábrázolása a barlangban a helyszín formái alapján.
A vizsgáztató időigényessége miatt ritkán kéri, de kérheti bemutatását, a pruszikgyűrűs felmászást.
A vizsgázás időpontját és helyszínét minél hamarabb kérjük egyeztetni. A vizsgáztatás díja a vizsgáztatók utazási költségtérítése.

MTSZ BB 

MINDENKIHEZ

A Miskolci Bölcsész Egyesület Környezettan-Földrajz Tanszéke "Bükk" néven önálló alapítványt hozott létre a nevezett tudományok felsőfokú oktatása, Észak-Magyarország környezeti állapotának kutatása és természeti értékeinek további föltárása és védelme érdekében. Az alapítványnak befizetett összegek adóalapcsökkentők!

Számlaszámunk: 218-93098
IBUSZ Bank RT
Címünk: BÜKK ALAPITVÁNY
Bp. 1034 Kecske u. 22.


AZ MTSZ BB FELHÍVÁSA

Az MTSZ Barlang Bizottsága 1993 január 26-i kezdettel (kedd) barlangi túravezetői ill. expedíciószervezői tanfolyamot indít. A tanfolyam előreláthatólag két és fél hónapig tart, melyen 4-5 hétvégi gyakorlat lesz

A jelentkezés feltételei:
Jó, ill. kitűnő eredménnyel elvégzett technikai tanfolyam. Jelentkezés írásban barlangász önéletrajzzal, mely tartalmazza, hogy milyen céllal kíván jelentkezni a tanfolyamra, a technikai tanfolyam elvégzése óta milyen barlangtúrákon vett részt.
A tanfolyam díja: 2500 Ft.
Azok részére, akiknél a régebbi technikai tanfolyamon a vizsga eredményét még jegyben nem értékeltük, ill. akiknek a vizsga nem megfelelő eredménnyel sikerült, felvételi vizsgát tartunk mind elméleti, mind gyakorlati vonalon.
A jelentkezés leadható személyesen keddi napokon 18-19 óráig, vagy elküldhető levélben az MTSZ BB részére.
Cím: 1065 Budapest Bajcsy Zsilinszky út 31.
Tel: 1112-467
Bajna Bálint

BARLANGTÚRÁK A SZOMSZÉDOS ORSZÁGOKBA

3. rész: Pestera Neagra de la Barsa


A barlang a magyar barlangászok által talán legismertebb erdélyi karsztterületen, a Bihar-hegység Pádis fennsíkján található A megközelítés nem túl jó minőségű utakon személygépkocsival a Pietroasa felől lehetséges, részletes térképvázlat és leírás a Mátyás Vilmos által összeállított Bihar-hegység útikalauzban található (a Társulatban is megtekinthető).
Ez a barlang tulajdonképpen csak egy oldalága a Zapodie-rendszernek, amelynek összhosszúsága meghaladja az 1 km-t, mélysége mintegy 160 m. A két barlangot egy szifon választja el egymástól, amely csak a legszárazabb időszakokban átjárható.
A bejárat a Nagy-Barsza gödörben egy nagy töbör alján (lásd útikalauz!) egy 20 méter magas sziklafal aljában nyílik, két nagyobb nyílással, melyek közül a jobb oldaliban érdemes a túrának nekiindulni. Itt először két kisebb letörésen (3-4 m) lemászva érünk az első akna szájához Itt kissé hátrébb nagyszerű természetes kikötések (TK) kínálkoznak az akna szájánál található fix szegek biztosítására (kb. 25 m ereszkedés). Ez egy nagy terembe vezet minket, melynek átellenes sarkából kis patak csatlakozik utunkhoz Ezt követve érjük el a következő aknát (10 m fix szegek). Ennek aljából egy meanderező járatban továbbhaladva érjük el az utolsó aknapárt: TK+ fix szeg P 10 m, majd TK P 15 m, célszerű egy pár kötelet használni. Innen egy hosszú enyhe meghajlást igénylő meanderes járaton keresztül érjük el a szinteságat, amelyet oldalágaival együtt mintegy 2 óra alatt minden részletében meg lehet és érdemes tekinteni.
Esős időben az aknák meglehetősen vizesek, ilyenkor a vízhatlan overall feltétlenül szükséges. A fix szegek sajnos nem a legjobbak, ezért aki igényesebb célszerűen nittelő felszerelést is vigyen magával (legközelebb talán mi is ...).

Nyerges Miklós



Kiegészítés: a Műsorfüzet korábbi számában közölt Stanul Foncii beszerelési útmutatójából sajnálatos módon kimaradt az utolsó három akna ismertetése. Ezt a hiányosságot, amelyért szíves elnézést kérünk, az alábbiakban pótoljuk:

VI.-VII. akna (P 5 és P 6): egy kötéllel érdemes szerelni: egy eN 2 m szűkület, majd 1 eN, 5 m ereszkedés, 5 m meander, 1 db eN, majd 6 m ereszkedés.

VIII. akna (P 52): omladékos terem alján nagy kövön egy fixN, és egy TK (1 KGY+K) szűkület! 35 m ereszkedés TK (1 KGY+K) a akna alján patakos meander a vízhozamtól függően különböző hosszúságig járható, a végponton szifon.

 

MEGJELENT

a Karszt és Barlang 1991/I-II. száma.

amelyet a tagság az 1992 évi tagdíj fejében kap kézhez. Kérjük valamennyi tagtársunkat, hogy a kiadványt a korábban már bevált módon a Társulat Titkárságán szíveskedjenek átvenni.  További példányok 80 Ft-os áron vásárolhatók. Örömmel közöljük, hogy a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus előadásait tartalmazó 3 kötetes kiadványt januártól 500 Ft-ért árusítjuk.

 

BARLANGI IDEGENVEZETŐI TANFOLYAM

 Társulatunk a Barlangtani Intézettel közösen előreláthatólag március 17-20. között vizsgával záródó barlangi idegenvezetői tanfolyamot rendez Aggteleken. ill. Budapesten. A tanfolyam tananyaga középfokú iskolai végzettséget, ill. azzal egyenértékű ismereteket feltételez. A résztvevők sikeres vizsga esetén barlangi idegenvezetői igazolványt és jelvényt kapnak, amely idegenforgalmi barlangoknál állandó, ill. alkalmi túravezetői állás betöltésére ad lehetőséget. A tanfolyam részvételi díja MKBT tagoknak 500 Ft, mely összeg tartalmazza a tanfolyam és vizsga költségeit (igazolvány, jelvény), a jegyzet árát és az Aggtelek - Budapest utazást. A résztvevőknek ezen felül az odautazást (Aggtelekre) és a visszautazást (Budapestről), valamint a szállást (3 éjszaka Aggteleken a Barlangszállóban és 1 éjszaka Budapesten) és az étkezést kell fedezniük. Kérjük a jelentkezőket, hogy a kitöltött jelentkezési lapot és a részvételi díjat legkésőbb 1993. január 20-ig szíveskedjenek beküldeni.

  

JELENTKEZÉSI LAP

 Alulírott ………………………..jelentkezem az 1993. március 17-20. kőzött megrendezésre kerülő barlangi idegenvezetői tanfolyamra.

 A tanfolyam anyagát az alábbi címre kérem megküldeni:

 …………………………………………………………………………………………………..

 Szállást kérek:

Aggteleken, március 16-, 17-, 18-án                           igen nem

 

Budapesten, március 19-én                                         igen nem

(A megfelelő szöveget kérjük aláhúzni.)

Dátum: ...……………

…………

aláírás