MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1989 november-december hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Szerkeszti: Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Készült: 1100 példányban
89/1623 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2005-2006-ban.


 

December 4. (hétfő) 17.00 óra
Dr. Hevesi Attila, Kraus Sándor, Székely Kinga, Takácsné Bolner Katalin
Beszámoló a TYUYA-MUYUN '89 nemzetközi barlangkutató expedícióról (I. rész)
A Kirgiz Tudományos Akadémia 3 hetes kutatótábort szervezett, melyen hat országból 11 vendégkutató vett részt, akiknek feladata a hegycsoport barlangjainak sokrétű tudományos feldolgozása volt. A félsivatagos területen levő, kopár hegyrögökben 11 hévizes barlangot kerestünk fel, amiből hétben végeztünk barlangtani vizsgálatokat. A területet és barlangjait két előadásban mutatjuk be.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.

December 11. (hétfő) 17.00 óra
Beszámoló a TYUYA-MUYUN '89 nemzetközi barlangkutató expedícióról (II. rész)
Az előadás helye: (mint I. rész)

CHOLNOKY JENŐ KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT

A társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a KVM és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot az 1990-es évre az előző évekhez hasonlóan
- egyéni és
- csoport kategóriában írja ki.
A pályázat díjazására a KVM 40.000 Ft-ot biztosít.
Egyéni kategóriában egyaránt pályázhatnak a Társulat egyéni és csoportokban tevékenykedő tagjai. Az egyéni pályázóknak előzetes munkatervet nem kell beadni.
Egyéni kategóriában pályázni lehet: karszt- és barlangkutatással kapcsolatos
- tárgyévben megjelent publikációval /hazai vagy külföldi kiadásban/,
- tárgyévben elhangzott előadás teljes anyagával /az előadás helyének, időpontjának és a rendezvény programjának csatolásával/,
- tárgyévben kidolgozott és benyújtott TDK dolgozattal vagy középiskolai szakmai tanulmányi versenyre készült dolgozattal,
- saját kutatási eredményeket összefoglaló, még nem publikált tanulmánnyal,
- egyéni bibliográfiai tevékenységgel /szakbibliográfia, időszaki bibliográfiai feldolgozás/.

A pályázat díjai
egy I. díj 4.000 Ft és oklevél
egy II. díj 3.000 Ft és oklevél
egy III. díj 2.000 Ft és oklevél
Ifjúsági díj /20. életévüket be nem töltött pályázók részére/:
egy db 1.000 Ft és oklevél

Csoport kategóriában a pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok, ill. kutató kollektívák /nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák/ vehetnek részt, éves jelentésükkel, ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként.
Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.

A pályázat felépítésének és értékelésének szempontjai
1. Tárgyévi munkaterv /végrehajtását a Bíráló Bizottság értékeli, pontszáma a csoportéletnél jelentkezik/
2. Összefoglalás /a jelentés egyes fejezeteinek tömör összegzése/ 0 - 10 pont
3. Feltáró és barlangvédelmi tevékenység, ezek dokumentálása /szöveges ismertetés, térkép- és fotodokumentáció, műszaki leírás stb./ 0 - 25 pont
4. Tudományos munkák /karszt- és barlangtani alapkutatás, vizsgálat, megfigyelés, mérés, kisérlet, kutatási módszer- és eszközfejlesztés stb./ 0 - 25 pont
5. Dokumentációs munkák /kataszterezés, nem új feltárásokra vonatkozó térkép- és fotodokumentáció, film, barlangi túrakalauz - útvonalismertető és technikai adatok -, bibliográfia stb./ 0 - 25 pont
6. Csoportélet /túrák, rendezvények, tanfolyamok, publikációk, oktatás, továbbképzés stb./ 0 - 15 pont
Összesen 100 pont
Az egyes témarészekben hazai és külföldi eredmények egyaránt szerepelhetnek!

A pályázat díjai:
1 db. I.díj 10.000 Ft és oklevél
1 db. II.díj 8.000 Ft és oklevél
1 db. III.díj 6.000 Ft és oklevél.

A díjazható összpontszám minimálisan 60 pont.
A Bíráló Bizottság a pályázatok értékelése után fenntartja a jogot a díjak, illetve azok összegének megváltoztatására.
Különdíjban részesül minden további olyan pályázat, amely a 3., 4., 5. témarészek közül legalább egyben 60 %-os vagy azt meghaladó teljesítményt /minimum 15 pontot/ ér el. A különdíj minimális összege 2000 Ft.
A pályázatok 3 példányban küldendők be a társulat titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 1 példányt a KVM kap. /A 3 példányból 2 azonos kivitelű, fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány./ Felhívjuk a kutatócsoportok figyelmét, hogy a fenti példányszám nem tartalmazza a területileg illetékes KVM Felügyelőség számára leadandó jelentést!
A pályázatok beadási határideje: 1990. február 15. (csütörtök)
A pályázatok a fenti napon 17 óráig a Társulat Titkárságán. /Bp. VI., Anker köz 1./ adhatók le, vagy l5-én 2l óráig /15.-i postabélyegző/ postán küldhetők el.
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségüknek tesznek eleget, illetve azok, amelyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a jelentések sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
Titkárság


MÉG MINDIG A KONGRESSZUSRÓL

„EGY KIÁLLÍTÁS KÉPEI…”

A kongresszus nyitófogadását megelőző délután - igen nagy érdeklődés mellett - nyílt meg a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumában a "Barlangok a képzőművészetben" című kiállítás, amelynek - kuriozitásán túl - elvitathatatlan jelentősége az volt, hogy a kongresszus résztvevőin túl több ezer látogató részére engedett betekintést egy eddig még nem látott álomvilágba.
A kiállítás megnyitását széleskörű előkészítő munka előzte meg, a képek felkutatásától a kiállítás helyszínére történő szállításukon keresztül magának a kiállításnak a megrendezéséig, a tárlatvezető füzet /magyar és angol nyelven/ történő megjelentetéséig. Mindezt - néhány jószándékú segítő szimpátiájának kíséretében - Székely Kinga egyszemélyben végezte.
A kiállítás anyagát zömmel a történelmi Magyarország területéről merítette, melyhez Blanskói Múzeum /Csehszlovákia/, az Érc- és ásványbányászati Múzeum /Rudabánya/, az érdi Földrajzi Múzeum, a budapesti Kiscelli Múzeum, a Liptószentmiklósi Természetvédelmi Múzeum /Csehszlovákia/, a Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára /Budapest/, a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Osztálya /Budapest/, a Magyar Nemzeti Múzeum Történelmi Képcsarnok /Budapest/, a Morva Galéria /Csehszl./ és az Országos Széchenyi Könyvtár /Budapest/ intézményei, valamint Breznay Józsefné, Dr. Kessler Hubert, Dr. Frantisek Skrivanek /Csehszlovákia/, Szekendi Béla és Székely Kinga nyújtott segítséget a képanyag kölcsönzésével.
A kiállított 63 festmény, grafika Vass Imre, id. Markó Károly, Hering, Georg, Kacziány Ödön, Sándy Gyula, Háry Gyula, Spöttl Ignác, Paur Géza, Kotz Luise, Vittinghof Károly, Ivekovics Ottó, Jaschke Ferenc, Nagy Lázár, Krenner József, Ruffiny Jenő, Horváth A. J., Fischer József, Barabás Miklós, Kiss Bálint, Petrich András, Richter Frantisek, Alt Jacob, Adamek Ferdinánd, Kalivoda Frantisek, Kosa Cenek, Cholnoky Jenő és Kesslerné Szekula Mária művei, valamint néhány klasszikus barlangábrázolást bemutató könyvrészlet kitűnő keresztmetszetet adott a barlangi fotózás térnyerésével halálra ítélt - de annál lényegesen humanisztikusabb-barlangábrázolásról.
A Kiscelli Múzeum méltó otthont adott a kiállításnak, bár nehéz megközelítése és az elégtelen propaganda következtében lényegesen kevesebben láthatták a nagy gonddal összegyűjtött anyagot, mint amennyit megérdemelt volna.
E publicitási hiányosságot nagyban mérsékelhetné, ha egy önálló kiadványban a kiállított anyag reprodukciói megjelenhetnének, azokkal a tudománytörténeti és művészettörténeti kiegészítésekkel, amelyek segítségével a barlangok kutatástörténete is új fejezetet nyithatna.
Amíg ez megvalósulhat - legalább az igen szűkös barlangi képeslapkínálatot kellene bővíteni ebből az igen gazdag, múltat idéző forrásból!
Szablyár Péter

... ÉS MÉG KÉT KIÁLLÍTÁSRÓL

A kongresszus szervező bizottsága az esztergomi Vízügyi Múzeummal közösen időszaki kiállítást rendezett Esztergomban, a múzeum egyik folyosóján. A kiállítás forgatókönyvét Juhász Márton készítette, s ő gyűjtötte össze a szakmai anyagot is, mely felölelte és feldolgozta Komárom megye barlangjait.
A kiállítást a kongresszus dunakanyari kirándulásának résztvevői közül több százan tekintették meg. A hazai érdeklődők még november végéig kereshetik fel az érdekes és megtekintésre érdemes kiállítást.
A miskolci Herman Ottó Múzeum - szintén a Társulat támogatásával - B.A.Z. megye őskora címmel a bükki ősrégészeti szempontból jelentős barlangokat és leleteiket mutatta be időszakos kiállításon. A dr. Ringer Árpád gondozásában készült bemutató Herman Ottótól napjainkig tekinti át a hazai ősemberkutatás bölcsőjének és a mai napig is legjelentősebb területének legfontosabb kutatási eredményeit.
A kiállítást a kongresszus Miskolcot érintő szakmai kirándulásainak résztvevői látogatták meg. A hazai érdeklődők még december végéig tekinthetik meg.
Hazslinszky Tamás

Dr. Maróthy László környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter és Rakonczay Zoltán miniszterhelyettes 1989. október 3-én fogadta a kongresszus szervező bizottságát és a kongresszus megszervezését és lebonyolítását sikeresnek minősítve a minisztérium nevében köszönetét és elismerését fejezte ki a végzett munkáért!

 

H Í R E K

 

A Pannónia Karszt- és Barlangkutató Sportegyesület 1989. nyarán a Török Barlangász Szövetség meghívására Törökországban expedíciózott.

A Fekete-tenger mellett, Zonguldak közelében az Iliksu barlangot térképezték fel, a barlang végén lévő szifont átúszták, melyet az expedíció nevéről Calderoni szifonnak neveztek el. A környéken ezen kívül még két kis aknabarlangot térképeztek fel: a Cokertme és a Kilise barlangokat.

A körutazás során ellátogattak Cappadociába, ahol megtekintették a többemeletes barlangvárost és barlanglakásokat. A Földközi-tenger mellett húzódó Taurus hegységben, Manavgat környékén feltártak egy új barlangot, melyet Derbent Deresi Bogazi barlangnak neveztek el. Ezt követően meglátogatták a világ egyik legnagyobb konglomerát barlangját: a Tilkiler Dudeni barlangot. Az expedíció tagjai nagyon jól érezték magukat, problémamentesen zajlott le minden, a csodálatosan szép útról filmet is forgattak.

 

 

1989. december 5-én 18,00 órától a Szemlő-hegyi-barlangban tartják a Calderoni '89 expedíció beszámolóját, ahol az 1986. évi Béke expedíció filmje kerül levetítésre: a Pierre Saint­Martin és a Jean Bernard barlangról, a Pannónia Alapítványról készült film, mely egy helikopteres barlangi mentést mutat be és a törökországi film nyersanyaga. Ezenkívül az expedíció résztvevői számára diabörze kerül megrendezésre.

1990-ben az egyesület tagjai Görögországba szerveznek expedíciót, melynek alakuló gyűlése szintén a fenti helyen és idő­ben lesz. Minden érdeklődőt szeretettel várunk. Jelentkezni írásban lehet: Kardos László 1172 Bp. Jászladány u. 55., vagy keddenként a Szemlő klubban 1989. november 25-ig.

Kardos László

 

Az orfüi Mészégető-források barlangját kutató csoport a barlang egyik jelentős víznyelőjét bontotta meg 1989. október 1-én.
A Gubacsos-víznyelőben végzett bontás után kb. 8 m-es mélységben egy változatos méretű patakos barlang került feltárásra. A patakmederben felfelé haladva erősen agyagos, iszapos járat 25-30 m után kettéágazik és elszűkül. Itt jelenik meg a jelenleg kb. 10 l/perces vízhozamú patakocska, amely a bejárati szakasz közelében rejtve halad tovább. Kifelé jövet fedeztük fel a továbbvezető járatot, de annak a felderítése csak másnap délután történt meg. A vízfolyást követve mintegy 30 m hosszú, kevésbé iszapos, de néhol igen alacsony járatot sikerült feltárni.
A jelenlegi végponton több lehetőség is kínálkozik a továbbjutásra. Meglepő a cseppkövek mennyisége és nagysága. Megdöbbentő a barlangban talált kultúrhordalék mennyisége, főleg üvegcserepek éktelenkednek sűrűn a patak hordalékában. A víznyelő közelében húzódik az abaligeti országút, így a szemét eredete nem kétséges. A kb. 60 m hosszban feltárt barlang kutatását folytatni kívánjuk.
Zalán Béla


Közöljük, hogy 1989. november 21-től barlangász klub nyílik! A klub rendezvényeit ezt követően minden hét keddjén 18 órától tartjuk a Szemlő-hegyi-barlang vetítőtermében. Ezeken a napokon különböző előadások tartására és meghallgatására, tapasztalatcserére, film és videovetítésekre van lehetőség. A részvétel díjtalan! Mindenkit szeretettel várunk:

a Szemlő-hegyi-barlang vezetősége


FIGYELEM!

A Társulat tervezi a jövő évben egy önköltséges szakmai tanulmányút szervezését a jugoszláv Karszt felszíni és felszín alatti karsztjelenségeinek megismerésére és tanulmányozására.
Elképzeléseink szerint a kb. 8 napos, különbuszos kemping szállással tervezett kirándulást május-június (?) folyamán rendeznénk meg.
Mielőtt a részletes szervezést megkezdenénk, tájékozódni szeretnénk a várható részvételről.
Kérjük részvételi szándékát december 15-ig a Titkárságnak levélben vagy telefonon jelezni szíveskedjen (esetleges időtartam és időpontbeli javaslattal).
H. T.


A társulati tagok eredményeinek jobb nemzetközi megismertetése érdekében az 1989-ben megjelent (idegennyelvű vagy idegennyelvű összefoglalóval) publikációkat 1990 januárjában ismét szeretnénk megküldeni az UIS (Nemzetközi Szpeleológiai Unió) által szerkesztett SPELEOLOGICAL ABSTRACT számára. 
Kérjük tagtársainkat, hogy publikációik különlenyomatait vagy azok másolatát 1 példányban juttassák el a Társulat Titkárságára. Határidő: 1989. december 10.
Szablyár Péter


PANNÓNIA ALAPÍTVÁNY
x kivonat x
a Nemzetközi Barlangkutató Találkozó Tiszteletére

A barlangi túrák, expedíciók problémamentes lebonyolításához a balesetek megelőzésének módjait és az esetleges balesetek során felmerülő teendőket szigorúan el kell sajátítani, mert ha baj történik, tudni kell segíteni!
Filmünk egy mentési akció gyakorlatát kíséri végig.
A Pannónia Karszt és Barlangkutató Sportegyesület 1982-ben megalakítatta a Pannónia Társmentő Kupát, mely minden évben megrendezésre kerül a különféle barlangász csoportok számára. A mentési gyakorlatok alapja az I. Nemzetközi Barlangtechnikai és az I. Nemzetközi Barlangi Mentő Tanfolyamokon elsajátított technikák és tematikák. A tanfolyamok 1982-ben és 1983-ban Franciaországban kerültek megrendezésre.
Filmünkben a mentést egy szurdokvölgy nehezítette, melyet a gyors segítségnyújtás érdekében kötéllel kellett áthidalni.
A Pannónia Társmentő Kupa lényege, hogy a képzett barlangkutatók mindig a legújabb technikai fogásokkal, találmányokkal ismerkedjenek meg, illetve az elsősegélynyújtást minél magasabb színvonalon tudják elsajátítani.
A kupa első helyezettje részt vesz a Pannónia Alapítvány soron következő expedícióján.
Az alapítvány fő célja, hogy a világ nagy barlangjait, karsztterületeit a tagok bejárják, munkájuk eredményét filmen is dokumentálják, így másokkal is megosztva tapasztalataikat, élményeiket. Az alapítványtevők, a Pannónia Karszt- és Barlangkutató Sportegyesület tagjai előzetes munkájuk során így járták be a világ legmélyebb barlangját a Jean Bernardot, a harmadik legmélyebbet, a Pierre Saint-Martint és a török Barlangász Szövetség meghívására Törökország jellegzetes barlangjait.
Az alapítvány további célja, hogy minél több fiatalt is megismertessenek a barlangászat nehéz, de önfegyelemre, kitartásra nevelő, élménygazdag romantikus világával. Ezért alakították meg 1986-ban a Béke Kupát, amely minden évben az Országjáró Diákok Országos találkozóján kerül megrendezésre. Az első helyezett szintén részt vehet a soron következő expedíción.
A versenyben megismerhetik a fiatalok az alapvető kötéltechnikát. Balesetvédelmi és elsősegélynyújtási ismereteket szerezhetnek.
A Pannónia Alapítvány pályázatot hirdet a nemzetközi expedíciók konkrét kutatási programjára. Kétféle tervvel lehet jelentkezni; az egyik egy 30 főre tervezett európai expedíció, autóbusszal 2-3 hét időtartamra, konkrét útitervvel és kutatási programmal a nyári időszakban.
A másik terv hasonló igényekkel, de Európán kívüli céllal és kisebb létszámmal. A nyertes ötlete meg lesz valósítva, ő pedig jutányosan részt vehet azon. A pályázat során figyelembe kell venni a fő célt; a világ nagy barlangjainak, karsztterületeinek megismerését, azok kevéssé ismert részeinek kutatását és nem utolsó sorban azok bemutatását.

xxx

1988. évben a Béke Kupát Pataki Ágnes nyerte el Tokajban, míg a Pannónia Kupát a Kinizsi SE kutatói Tatabányán nyerték el. A további kiírásra várjuk a pályázatokat Pannónia Karszt- és Barlangkutató Sportegyesület címre: 1172 Budapest Jászladány u. 55.
Kardos László


Elnökségi határozatok

Elnökségi ülés: 1989. október 10.
E-74/89 Elnökség köszönettel vette a kongresszus Szervező Bizottságának írásban közzétett beszámolóját, és legmagasabb fokú elismerését fejezi ki a szervezőknek.
E-75/89 Megbízta a Titkárságot, hogy a Szervező Bizottság jelentése alapján dolgozza ki konkrét jutalmazási javaslatát és terjessze a következő elnökség ülés elé
E-76/89 Elnökség a középiskolás közreműködőknek fejenként 1.000 Ft, a kempingben szolgálatot teljesítő 3 diáklánynak 2.000 Ft jutalmat szavazott meg.
E-77/89 Megbízta a Titkárságot, hogy gondoskodjék a kongresszus eredményeinek megfelelő ismertetéséről és a kongresszus pénzügyi eredményeinek hatékony társulati hasznosításáról.
E-78/89 Megtárgyalta és néhány kiegészítéssel elfogadta a KÖDU-KÖVIZIG által véleményezésre megküldött "Barlangok gondozásba adásával kapcsolatos irányelvek" című anyagot. Az anyag egy példányát a Társulat a KVM Barlangtani Intézetnek is megküldi.
E-79/89 Elnökség a Társulathoz benyújtott - kutatásvezetői tanfolyam és vizsga alóli-felmentési kérelmekkel kapcsolatban úgy határozott, hogy azokat az Oktatási Bizottság saját hatáskörben tárgyalja meg, és terjessze a Választmány elé, konkrétan meghatározva, hogy tanfolyam alól igen, de vizsga alól semmilyen esetben sincs felmentés. Felmerülő konkrét esetekben az Oktatási Bizottság saját hatáskörben terjesszen elő pártoló vagy nem pártoló javaslatot a Barlangbizottság elé a technikai tanfolyammal kapcsolatos hasonló esetekben.


MEGRENDELHETŐ!

MAGYAR UTAZÓK LEXIKONA címmel 1990 őszén a Medicina Kiadó Panoráma szerkesztőségének kiadásában jelenik meg az a munka, amely több mint félezer magyar utazó és felfedező életrajzi adatait, munkásságát tartalmazza. A lexikonban Magyarország tudományos „felfedezői” is szerepelnek, köztük mintegy 50 barlangkutató, akiknek munkássága kiemelkedő karsztjaink és barlangjaink megismerésében. A mintegy 35 ív terjedelmű vaskos kötetet számos fénykép és térképvázlat illusztrálja. Ára kb. 340 forint.
A lexikon a magyar barlangkutatók számára is hasznos kézikönyv lesz. Mivel igen korlátolt példányszámban jelenik meg, célszerű azt az alábbi lapon előre megrendelni.

MEGJELENT!
a Magyarország barlangtérképei sorozat 7. füzete, a
BARADLA-BARLANG 1:1000 méretarányú térképe.

A térképanyagot szerkesztette: Ország György, Vid Ödön, Szilágyi Ferenc, Végh Zsolt, Gyuricza György. Rajzolta: Frunyó Erzsébet és Tóth Zsuzsa
A szöveget írta: Szilágyi Ferenc Kiadta: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és a KPVDSZ Vörös Meteor Természetbarát Egyesület Ára: 150 Ft Kapható a Titkárságon.

Megjelent a Kubai Szpeleológiai Társulat 50. évfordulója alkalmából 1990. január 15-19. között rendezendő konferencia körlevele, mely megtekinthető a Titkárságon.