MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1987 november-december hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Készült: 1050 példányban
87/1889 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, Hohl Zoltán, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


ELŐADÁSOK, RENDEZVÉNYEK, HATÁRIDŐK

November 17. kedd 17.00 óra
Stibrányi Gusztáv: A Csehszlovákiában gyártott kötelek három éves barlangi használat során történt tesztelési eredményeinek ismertetése
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.

November 23. /hétfő/ 17.00 óra
Dr. Ringer Árpád: A magyarországi felső pleisztocén barlangi üledékek kronológiai rendszere
Az előadás helye: Budapest, VI. Anker köz 1. félemelet 14.

November 30. /hétfő/ 17.00 óra
Dr. Végh Zsolt: CO2 mérése a Baradlában
Dr. Gyuricza György: Az Aggteleki-karszt neogén üledékei
Az előadások helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 27.

December 14. /hétfő/ 17.00 óra
Gádoros Miklós: A barlangi klíma fizikai rendszere
A barlangi külszíni és lakásklíma összehasonlítása
(a Bad Bleiberg-i konferencián elhangzott előadások)
Az előadások helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 14.


CHOLNOKY JENŐ KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT

A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében az OKTH és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot az 1988-es évre az előző évekhez hasonlóan
- egyéni és
- csoport kategóriában írja ki.
A pályázat díjazására az OKTH 40.000 Ft-ot biztosít.
Egyéni kategóriában egyaránt pályázhatnak a Társulat egyéni és csoportokban tevékenykedő tagjai. Az egyéni pályázóknak előzetes munkatervet nem kell beadni.
Egyéni kategóriában pályázni lehet: karszt- és barlangkutatással kapcsolatos
- tárgyévben megjelent publikációval /hazai vagy külföldi kiadásban/,
- tárgyévben elhangzott előadás teljes anyagával /az előadás helyének, időpontjának és a rendezvény programjának csatolásával/,
- tárgyévben kidolgozott és benyújtott TDK dolgozattal vagy középiskolai szakmai tanulmányi versenyre készült dolgozattal,
- saját kutatási eredményeket összefoglaló, még nem publikált tanulmánnyal,
- egyéni bibliográfiai tevékenységgel /szakbibliográfia, időszaki bibliográfiai feldolgozás/.

A pályázat díjai
egy I. díj 4.000 Ft és oklevél
egy II. díj 3.000 Ft és oklevél
egy III. díj 2.000 Ft és oklevél
Ifjúsági díj /20. életévüket be nem töltött pályázók részére/:
egy db 1.000 Ft és oklevél

Csoport kategóriában a pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok, ill. kutató kollektívák /nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák/ vehetnek részt, éves jelentésükkel, ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként.
Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.
Az előző évek tapasztalatai alapján a pályázatok felépítésének és értékelésének szempontjai módosulnak a korábbiakhoz képest. A módosított kiírást a csoportvezetők november folyamán postán megkapják, egyéb érdeklődők a Társulat Titkárságán megtekinthetik. A módosítás a pályázat tematikáját alapvetően nem fogja érinteni, azaz minden eddigi téma értékelésre kerül az új kiírás szerint is.
A pályázatok 3 példányban küldendők be a társulat titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 1 példányt a OKTH kap. /A 3 példányból 2 azonos kivitelű, fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány./ Felhívjuk a kutatócsoportok figyelmét, hogy a fenti példányszám nem tartalmazza a területileg illetékes OKTH Felügyelőség számára leadandó jelentést!
A pályázatok beadási határideje: 1988. február 15. (hétfő)
A pályázatok a fenti napon 17 óráig a Társulat Titkárságán. /Bp. VI., Anker köz 1./ adhatók le, vagy 15-én 24 óráig /15.-i postabélyegző/ postán küldhetők el.
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségüknek tesznek eleget, illetve azok, amelyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a jelentések sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
Titkárság


LUKÁCS LÁSZLÓ KUPA Barlangverseny
1987. okt. 2-4.

1987. október 2-4. között a Honvéd Aurora SE rendezésében került sor a Mátyás-hegyi-barlangban a Lukács László Kupa barlangversenyre.
A fennakadásmentesen szervezett és érdekes feladatokat tartalmazó versenyen 20 csapat indult, közülük 2 csapat Szlovákiából érkezett. A nagy érdeklődés - amellett, hogy most is előfordultak felszerelésbeli, technikai hiányosságok - színvonalas vetélkedéssel párosult és hozzájárult a biztonságos barlangjárás nélkülözhetetlen ismereteinek további terjesztéséhez.
A győztes csapat - a BEAC - úgy nyilatkozott, hogy az 1988. évi versenyt az Alsó-hegyen rendezik.

Eredmények:
1. BEAC I. - 133 pont Bajna Bálint, Király Gábor, Németh Tamás
2. Skupina "Jána Majku" I. /Csehszlovákia/ - 149 pont Fecsu Ladislav, Petrik Árpád, Slivka Gabriel
3. Diogenesz I. - 151 pont Kiss Péter, Vida István, Vida Zoltán
4. BEAC IV. - 152 pont
5. Skupina "Jana Majku" II. - 173 pont
6. Hágó - 175 pont
7. Mirus - 209 pont
8. Papp Ferenc - 219 pont
9. BEAC III. - 225 pont
10. Kinizsi I. - 239 pont
11. Megalodus - 241 pont
12. BEAC II. - 245 pont
13. Kinizsi II. - 259 pont
14. Diogenesz II. - 271 pont
15. Acheron - 273 pont
16. Vakond I. - 279 pont
17. Marcel Loubens - 297 pont
18. Kinizsi III. - 303 pont
19. Eger - 319 pont
20. Vakond II. - 351 pont

Egyéni technikai verseny
1. Király Gábor /BEAC/
2. Bordács Péter /Hágó/
3. Bajna Bálint /BEAC/
Budavári József - Gyovai László - Taródi Péter

x x x

A Lukács László Kupán a Mátyás-hegyi-barlangban elvesztettem 2 db biztonsági csavaros körte alakú rózsaszínű King-Bonaiti karabínert kantárral. Kérem a becsületes megtalálót, hogy az elvesztett felszerelésemet a Társulat Titkárságán adja le. Sajnos kiskeresetű diák vagyok.
Előre is köszönöm.
Révész Sándor


HÍREK

Orfű község területén, a Mészégető-forrásokhoz tartozó barlangrendszert sikerült feltárni 1986. október 16-án Berta Jenőnének és Zalán Bélának.
A barlangba egy már régóta ismert rövid árvízi forrásjárat szifonján keresztül jutunk be. A feltárt járatok becsült hossza 200-230 m. A jelenlegi végpontot egy újabb szifon alkotja. A barlang anizuszi mészkőben és dolomitban alakult ki, változatos oldási formákkal, de kevés képződménnyel. Az eddig megismert szakaszokat több szifon és három vízesés teszi érdekesebbé.
A barlang kutatása tovább folyik.
Zalán Béla


A Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport a Pál-völgyi-barlangban, a júniusban felfedezett új rész DK-i végpontján végzett bontással augusztus 21-én további járatokat tárt fel. E szakasz két tágas, párhuzamos, ÉK-DNY irányú főfolyosóból és kisebb oldaljáratokból áll. Képződményei közül kiemelkedik két nagy cseppkőzászló és a számos, hófehér kristálykiválással borított kicsepegéses medence. A járatok vázlatosan felmért hossza 280 m-nek bizonyult, ehhez adódik még a szeptember 6-án, a K-i végponton feltárt omladékzóna becsült 40-50 m-e.
Szeptember 27-én újabb jelentős feltárás történt: az augusztusi első főfolyosót lezáró omladékban sikerült megtalálni az átvezető utat, s ezzel a folyosó további 190m-es hosszúságban vált ismertté. Az újabb folyosószakasz első része álló- és függőcseppkövekkel, heliktitekkel díszített, középső részét karfiolszerű hévizes kiválások borítják. ÉK-i vége jellegében a Mátyás-hegyi-barlang Természetbarát-szakaszához hasonló, ennek becsült hossza 40-50 m.
Október 4-én e szakasz ismételt bejárása során két ponton is sikerült továbbjutni. A folyosó DK-i oldalából nyíló kis járat két párhuzamos hasadékhoz vezetett, ezek egyike 23 m mélységű. A folyosó főirányát megtörő termecske omladékán keresztül pedig Ny felé áttörve, tágas, magas terem tárult fel, melyből újabb párhuzamos folyosószakasz ágazik el. E legújabb járatok vázlatosan felmért hossza 295 m, a bejárt, de fel nem mért rész további 30 m-re becsülhető. A fenti új feltárásokkal együtt a Pál-völgyi-barlang ismert hossza jelenleg 5.750 méter.
Takácsné Bolner Katalin

 

Az Acheron Barlangkutató Szakosztály ez évi nyári kutatótáborát Bakonybél térségében a Som-hegyi fennsíkon rendezte augusztus 8-22 között, átlag 16-18 fő részvételével. A területen eddig ismert 107 víznyelő, ill. karsztos berogyás közül hat objektumban végeztünk bontási munkát, amelyek közül legjelentősebbek az alábbiak.
10. sz. víznyelő: A bontás során 14 m mély, 20 m hosszú, korróziós kürtőkkel tagolt barlangba sikerült bejutni, amelynek végpontja egy dolomitpad megjelenése miatt szálkőben beszűkült.
35. sz. víznyelő: 10 m mélységben levő végpontján eróziós és korróziós nyomokat mutató szálkő akna bontakozott ki. A továbbjutás útját elzáró omladéktömbök szétvésése után a bedobott kövek hangjából ítélve jelentős folytatás remélhető.
85. sz. víznyelő: A mellékberogyásban mélyített nagyrészt szálkőfalak által határolt kutatóaknánk 3 m mélységben ért el szabad üregeket, amelyeken át 8,5 m-ig jutottunk le. A további bontásra érdemes, üregesedést mutató végponton becsatlakozik a fő nyelőpontról induló járat is.
A feltáró munkák mellett folytattuk a terület barlangjainak és egyéb karsztjelenségeinek kataszterjellegű feldolgozását is.
Kárpát József


Szabó Gyula az Erzsébet SC Barlangkutató Csoport vezetője aug. 25-szept. 15-ig Svájc, Franciaország, Olaszország és Ausztria gleccserbarlangjait tanulmányozta, valamint feljutott a Mont Blanc-ra is. A több száz méter vastag jégben kialakult víznyelőkről, zsombolyokról és patakos barlangokról számos fotó és feljegyzés is készült. A túra tapasztalatairól érdeklődő csoportoknak szívesen tart előadást. /Címe: 1188 Bp. Címer u. 99/b/
Brusznyiczky Zoltán


Elnökségi ülés határozatai

Elnökségi ülés: 1987. szeptember 15.

E-20/87
Jóváhagyólag tudomásul vette az Alapszabálymódosító Bizottság beszámolóját és felkérte dr. Szathmáry Sándort, hogy terjessze azt a Választmány elé. Továbbá kérte az Alapszabálymódosító Bizottságot, hogy az 1988-as közgyűlés elé egyrészt a Titkársággal, másrészt az inaktív tisztségviselők visszahívásával kapcsolatos módosítást is terjesszen be.

E-21/87
A nem idegenforgalmi barlangok barlangkutató csoportok által történő üzemeltetésével kapcsolatban megbízta Hazslinszky Tamás társelnököt, hogy dr. Szilágyi Péterrel vizsgálják meg a kérdést és annak megoldását.

E-22/87
Dr. Lénárt László javaslata alapján az Elnökség javasolja a X. Szpeleológiai Kongresszus szervező bizottságának, hogy a kongresszuson szpeleofilatéliai megmozdulások legyenek. A tevékenység pénzügyeit – kivéve a bélyegzőt, alkalmi postát és a kiállítás költségeit – dr. Lénárt László gazdálkodja ki. Az Elnökség az UIS-nek továbbítja dr. Lénárt Lászlótól származó javaslatot Szpeleofilatéliai Szakbizottság megalakítására. A részletekkel kapcsolatos személyes tárgyalásra a főtitkárt felhatalmazta. Az Elnökség egyetért a TDK konferencia UIS hatáskörbe utalásával.
Az Elnökség elfogadta Adamkó Péter jelentkezését arra, hogy az emléklap, postai levelezőlap, díszboríték üzletet dr. Lénárt Lászlóval megegyezve saját hasznára és kockázatára bonyolítja.

E-23/87
Az Elnökség úgy határozott, hogy létre kell hozni a kongresszus reklámbizottságát; a reklám címén pénzt hozókat jutalék illeti meg, melynek feltételeit a gazdasági titkárral kell tisztázni.

E-24/87
Gádoros Miklós főtitkár tisztázza az OKTH-nál, mint főhatóságnál az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának jogát a kutatási engedélyek kiadásával kapcsolatban.


NEMZETKÖZI RENDEZVÉNYEK

TROPICON, az Ausztrál Barlangkutató Szövetség 17., kétévenként megrendezésre kerülő konferenciája.
Időpontja: 1988. december 27-31., kirándulások a Chillagoei-i toronykarszt-vidékre, Palmerwille és Rockhampton-ba december és január folyamán.
Helyszín: Tinaroo-gát az Atherton fennsíkon, Cairns-tól a szárazföld felé, Észak-Queensland-ben.
Részletes felvilágosítás az alábbi címen szerezhető be: TROPICON P.O.Box: 92. Cairns 4870, Ausztrália


Beszámoló a Bad Bleibergben /Ausztria/ megrendezett Nemzetközi Szpeleoterápiai Szimpóziumról.
A Nemzetközi Szpeleológiai Unió Barlangterápiai Szakbizottsága 1987. szeptember 23-tól 27-ig szimpóziumot tartott az ausztriai Bad Bleibergben, Villach közelében. A 45 jelentkezőből kb. 30 vett részt személyesen az ülésszakon; 22 előadás hangzott el. Az 5 magyar résztvevő /Dr. Horváth T., a bizottság elnöke, dr. Kessler H., a bizottság titkára, dr. Tardy J., Mucsi L. és Gádoros M./ öt előadást tartott; ezek sorából - és az egész szimpózium anyagából kiemelkedett az OKTH Barlangtani Intézete által a Szemlő-hegyi-barlangban végzett méréssorozat ismertetése. Egyébként a terápiai szimpóziumon hagyományosan résztvevő országok /Ausztria, Csehszlovákia, Magyarország, NSZK, Olaszország/ mellett ez alkalommal Jugoszlávia és Norvégia is képviseltette magát, viszont a korábbiakkal ellentétben Lengyelországból, Romániából senki nem jelent meg.
A legközelebbi szpeleoterápiai szimpózium 1989-ben a X. Nemzetközi Szpeleológiai kongresszus során kerül megrendezésre.
Gádoros Miklós


FELHÍVÁS

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának közös szervezésében 1988. január 15-től január 24-ig a Baradla-barlang Libanon-hegyén tíznapos földalatti kutatótábort rendezünk. A jelzett időpont egy héttel előbbre vagy későbbre tolódhat, a végleges időpontot november 25-én hirdetjük ki.
A tábor célja a többnapos barlangi táborozás, bivakolás csoportos gyakorlása, a Baradla eddig kimászatlan kürtőinek kimászása, tudományos méréssorozat, a tábor életének dia- és videofilmen történő dokumentálása.
A táborba jelentkezhet minden 16. életévét betöltött csoportoknál barlangászó MKBT tag. Jelentkezési határidő: 1987. nov. 15.
A jelentkezési határidő letelte után jelentkezést nem fogadunk el.
Részvételi díj: 1000 Ft.
Jelentkezés a Társulat Titkárságán a mellékelt jelentkezési lapon. Felhívjuk a jelentkezők figyelmét, hogy csak a tábor teljes időtartamára lehet jelentkezni. A táborozást csak esetleges megbetegedés esetén lehet félbeszakítani!
A tábor ideje alatt kellő jelentkezés esetén alapfokú barlangjáró tanfolyamot is rendezünk. Jelentkezés feltétele, hogy minden résztvevőnek az alapfokú barlangjáró felszerelés mellett legyen megfelelő sátra, hálózsákja, izolírja, váltás ruhája, tartalék világítása, barlangi hordzsákja.
A jelentkezőket a táborozás előtt orvosi alkalmassági vizsgálatnak vetjük alá.
A szervező bizottság fenntartja magának a jogot - tekintettel a korlátozott létszámra - hogy a tábor résztvevőit a legalkalmasabb jelentkezők közül válogassa ki! Az első megbeszélés november 18-án 16,30-kor a Társulat Titkárságán.
Szervező Bizottság


A barlangok hosszáról

Nemrégiben a Vass Imre-barlang hosszára vonatkozó kérdés kapcsán szűk körben kifejtettem véleményemet. Ezt most érdemesnek tartom közreadni, miszerint:
1. A barlangok fraktálx tulajdonságokat hordoznak. Ezért mind a felület, mind a térfogat megmérhetősége megkérdőjelezhető, és mint térbeli alakzatnak a hosszáról beszélni elvileg is lehetetlen.
2. A jelenlegi hossz-definíciók a gyakorlatban használhatatlanok.
3. A felmérési poligon hossza a barlang nem, maximum a felmérést végző személy felmérési módszerére ad információt.
4. Többszöri félreértésre ad módot egy barlang hosszadata, mivel azt új vonalvezetésű méréssel sohasem lehet reprodukálni más személynek. A hossz mint már sokszor beigazolódott nem mentes a szubjektív érzelmektől és érdekektől. A barlang ismertsége is szubjektív: nem mindenki számára járható a barlang minden része, és nem mindenki ismeri a barlang összes ágát.
5. A barlangok geológiai és kutatási értelemben is folyamatosan változnak, így minden adatuk /kémiai, fizikai, geometriai/ csak egy adott időpontra vonatkozhat.
6. Amennyiben mégis adatot akarunk közölni, felesleges 1-2 értékes jegynél többet megadni. Csak a legnagyobb kiterjedések megadásának van létjogosultsága, azt is az „ismert” szóval kiegészítve, mint: legnagyobb ismert szintkülönbség, É-D-i vagy K-NY-i irányú kiterjedés.

xfraktál = „a fraktál olyan alakzat, melynek része hasonlóak az egész alakzathoz” Jellemző még rájuk, hogy méretüket nem lehet egész dimenzióban /m, m2, m3/ kifejezni. ld.: BENOIT B. MANDELBROT: The Fractal Geometry of Nature W.H. Freeman and Company, 1982.
Holl Balázs


MEGJELENT!

Jaskyne a jaskyniari (Barlangok és barlangászok)
180 színes fotóval illusztrált szlovák barlangos könyv. Szerzői: Jozef Jakál, Bohuslav Kortman és társai.
A könyv telefonon, illetve írásban megrendelhető a Társulat Titkárságán. Ára: 92 korona

X X X

Kérjük az FTSK Barlangkutató Szakosztály tagjait, hogy a Karszt és Barlang 1986/I. számát szíveskedjenek személyesen átvenni a Titkárságon.
Vidics Zoltánné


Barlangi baleseteknél az alábbi telefonszámokon lehet a barlangi mentőszolgálatot riasztani.

MAGYAR BARLANGI MENTŐSZOLGÁLAT RIASZTÁSI NÉVSORA

Név, lakcím, telefon lakáson éjszaka is és másodikként munkaidőben
1/ Dr. Dénes György: Bp. XIII. Borbély u. 5-7. II/4, 530-908, 530-908
2/ Taródi Péter: Bp. XVIII. Havanna u. 62. II/9, 585-295, 833-953 közvetlen vagy 382-633/16-730
3/ Adamkó Péter: Bp. II. Keleti K. u. 9. I/12., 363-982, 363-982
4/ Joó György: Bp. San Marco u. 34., 684-624, 313-770
5/ Vid Ödön: Bp. II. Zöldlomb u. 5., 671-416, 122-610 vagy közvetlen 116-864
6/ Gyovai László: Bp. Csányi u. 7 I/10. Csikai M. szomszéd telefonja: 415-248, 313-770
7/ Németh Tamás: Bp. XXI. Lankás u. 5. Gombos L. szomszéd telefonja: 347-882, 130-830/523