A SZIFONKÉRDÉS

 

A megfigyelések azt mutatják, hogy a Békebarlang alagútjának éles kanyarulatai nem min­denütt a kőzet szerkezeti hasadékirányait követik, hanem néha ezt is kihasználva ugyan, lénye­gében a folyómeanderezés szabályai szerint fejlődtek ki. Ennek a megállapításnak legerősebb bizo­nyítékai azok a szakaszok, ahol a magasabb szintek kanyarulatai nem esnek egybe ugyanazon szakasz mélyebb szintjeinek fejlődési irányaival. Ez a jelenség, amelyet a mellékágakban, de a főágban is sok ponton meg lehet figyelni, egyértelműen azt mutatja, hogy a mai járat nem töréses eredetű; már eleve meglevő hasadékok kibővülése útján jött létre, hanem csaknem teljes egészében az erős eróziós bevágódás, a barlangfenéken helyét változtató vízfolyás munkájának a szülötte s a szerkezeti jellegnek a folyosóirányok megszabásában egészen alárendelt szerepük van.

Ugyanezt a megállapítást igazolja az a körülmény is, hogy a Felfedezőágban a járat egy helyen csaknem derékszögben harántol egy teljesen nyitott és kitöltetlen, mintegy 50 cm széles tektonikus hasadékot és ezt az eleve adott nyílt utat a patak nem használta ki, hanem elhagyva azt, az ép kőzetben keresett utat magának.

 

19. ábra. Magyarázat a szövegben

 

Ez a megállapítás nem jelenti azonban azt, hogy a barlangirányok kialakításában a szerkezeti tényező fontosságát általában véve nem ismerjük el. Számos barlangunkban, így pl. a Budai-hegység barlangjaiban ennek a tényezőnek a szerepe igen nagy a járatirányok meg­határozásában. Ezek a barlangok azonban elsősorban korróziós eredetűek, szilárd hordalékanyag mechanikai koptatásának kialakításukban szinte nem is volt szerepe. Az Aggtelek község környékén kifejlődött patakos barlangoknak azonban éppen az a legjellegzetesebb tulajdonságuk, hogy kialakulásuk elsősorban a kavicseróziónak a következménye. Igen valószínűnek látszik, hogy a mélységbeli karsztosodás legelső stádiumában a lényeges törmelékanyagot még nem szállító karsztvízáramlás itt is a tektonikus repedések és rejtett hasadékok irányaiban történt. A mai barlangalagutak csíráit s így bizonyos mértékig az alapirányokat ugyanezek a tényezők szabták meg. Amint azonban a kezdetbeli, főként korróziós tevékenység annyira kitágította már a karsztvíz járatait, hogy fokozatosan megindulhatott a kavicsbesodródás és így felerősödött a bevágódásos hatás, olyan mértékben szűnt meg a legelső irányok uralkodó jellege s a mélyebbre vágódó barlangszintek kialakulásában mindjobban a meanderhatás jutott kifejezésre.

Ezt látszik igazolni a szifonképződés folyamata is. A szifonok ugyanis lényegében úgy jönnek létre, hogy a barlangi folyosó alján folyó patak új mederágy kivájásával elhagyja a barlangot. Az új meder a szifon s a régi felsőbb, elhagyott patakmeder, amelyben talán még érvényesült, kifej­lődési irányát tekintve, a szerkezeti formálódás, elvíztelenedik és elagyagosodik, esetleg teljesen eltömődik. A Felfedezőágban kb. 21 szifon ismeretes, ami egyértelműen a fenti szabályt igazolja. De ugyanerről tanúskodnak a főág nagyobb méretű szifonjai is.

A tökéletes szifon példáját mutatja mellékelt rajzunk. A vázlaton a barlangfolyosónak egy éles kanyarja van feltüntetve. A tökéletes szifonok képződésére az ilyen helyek alkalmasak. A barlangi patakmeder mélyebbrevágódása során a barlang „x” mélységűre alakult ki. Ebben az állapotban a patak áttörte a kanyart és ezáltal a vázlaton „szifon”-nal jelzett útvonalon dolgozott ki magának újabb és rövidebb utat. A további barlangi bevágódásos mélyülés során az „x” mélységű szifonmeg­kerülő felső ág elvíztelenedett s esetleg finom agyaggal feltöltődött. Ezáltal ennek mélyülése is megállt. Jelenleg a szifon mélysége „y”, a barlangi ágé a szifon előtt és után pedig „x + y”.

 

20. ábra. A tökéletes szifon modellje

 

Vannak azonban nem tökéletes szifonok is a Békebarlangban. Ezek a tökéletes szifontól abban különböznek, hogy a szifon genetikailag nem független és különálló folyosórész a szifonmegkerülő kanyarjában, hanem csupán álszifon, morfológiailag tekinthető szifonnak. Lényegében úgy képződik, ahogyan már fentebb ismertettük: a meanderezés következtében a mélyebb folyosószint eltérő irányban fejlődik ki, mint a felső része ugyanannak a szakasznak. Ha a felső és alsó, különböző irányú járatrészeket összekötő ferde szakaszban agyagos eltömődés következik be (lásd a rajzon), akkor lényegileg hosszabb-rövidebb szakaszon a felső idősebb és az alsó fiatalabb, aktív szakasz összefüggése megszűnik és szifonszerű jelenséggel találkozunk. Ha a felső járatrész agyagos álfenekét, vagy az aktív alsójárat ilyenértelmű álmennyezetét mészbevonat vonja be, az sokszor igen megnehezíti az álszifon felismerését.

A fentebb ismertetett meanderes-, álszifon- és szifontípusok között számtalan átmeneti formát figyelhetünk meg a Békebarlangban. Éppen ez a bő anyag adta meg az alapot, hogy a jelenség eddig még ki nem alakult, helyes értelmezését megadhassam.

A Felfedezőág szifonjainak a tanulmányozása alapján alkotott fentebbi szifonképződési magya­rázat helyességét megvizsgáltuk a Baradlában is. A jelenségnek mindenütt egyértelműen ugyanez a magyarázata. Amíg azonban a Felfedezőágban ez az összefüggés első pillantásra látszik, addig a főágban már nehezebben vehető észre és a Baradlában a szifon és szifonkerülő-ág közötti szoros összetartozás még nehezebben tűnik szembe. Ennek az az oka, hogy főképp a Baradla szifonjai, olyan nagyméretűek, hogy áttekinthetetlenek. Pedig a Baradlában is számtalan szifon figyelhető meg, sőt álszifonok is kimutathatók.

Mint a Baradla legnagyobb szifonrendszerét kell megemlítenünk a Nehéz-utat és a hozzá­tartozó szifonkerülő járatot, a Libanon-hegy-Münnich-út felső folyosóját. A Nehéz-út, a régebbi elgondolásokkal szemben (magam is ezen a nézeten voltam egészen a békebarlangi szifonok megismeréséig) nem úgy keletkezett, hogy egy hatalmas teremomlás törmeléke elzárta a víz útját és ezért az kénytelen volt új medret törni magának az omladék alján, hanem a Libanon-hegye omladéktömegétől függetlenül, a patak az eróziós mélyebbrevágódás során, új utat talált magának, amelyet követve, kialakította a Nehéz-út szifonjáratát és a régi felsőbb szint elvesz­tette vízfolyását. A Libanon-hegye beomlása után is folyt még a patak a mai felső szifonmegkerülőben. Ennek nyomai kimutathatók. A beomlás idején a Nehéz-út még nem létezett és a vizek még jó darabig a felső szinten folytak ezután is. A Libanon-hegyi beszakadásnak és a Nehéz-úti szifonjáratnak a kialakulása között semmiféle oki és okozati kapcsolat nincsen.

A Baradla egy másik nagy szifonja a Vaskapu kanyargós alacsonymennyezetű alagútja. A hozzátartozó felső, szifonkerülő régi járat itt is megvan. Ez jó darabon be is járható, csupán az aggteleki bejárat felé eső végénél van olyan erősen eliszaposodva, hogy a járat eltömődött.

A Baradla más helyein is, ahol a járat szintje fölé esetleg nagyobb magasságba vezető agyagos lejtőn kell felkapaszkodnunk, szifon és álszifon rendszerekkel van dolgunk. Ilyen szifonmegkerülő felső eliszaposodott ágak pl. a Csillagvizsgáló (Győzelem oszlopa), Pindusz-hegy stb. nagy agyagdombjai. Ezeknél a felső, régi patakmeder annyira eliszaposodott, hogy ma már a járatjelleg csak igen nehezen ismerhető fel. Ugyanakkor a tulajdonképpeni szifon, a főágnak az elagyagosodott szifonmegkerülő alatti szakasza, annyira kitágult és kifejlődött, hogy csak figyelmes vizsgálat mellett lehet észrevenni, hogy ezeken a szakaszokon valóban szűkebb a barlangfolyosó keresztmetszete és főként alacsonyabb a mennyezet, mint a normál barlangszelvényben. A szifon fogalmához, ha annak genetikáját tekintjük, nem feltétlenül tartozik hozzá, hogy az járhatatlanul alacsony, esetleg vízszint alá nyúló boltozat legyen.

Úgy látszik, a szifonképződés az aktív, fejlődésben levő karsztbarlangok fejlődési jellegzetessége. A Baradla szifonmegkerülői mind nagy magasságokban vannak (10 m felett). Ez a megfigyelés azt jelenti, hogy Baradla életében az aktivitás időszaka már régen elmúlt és áttevődött az egyelőre még ismeretlen alsóbarlangra, ahol ezek szerint nyilván fiatal és jelenleg is képződő szifonok soro­zatával számolhatunk.

 

21. ábra. Álszifon képződése. A szifon csak morfológiailag szifon, keletkezését tekintve nem az, mert az összefüggés megvolt a első és az alsó szint között

 

A Békebarlangban a szifonképződés még ma is folyik. A békebarlangi szifonok a legváltozato­sabb magasságokban mutatkoznak a jelenlegi barlangfenék szintje felett. Ebből ismét arra kell következtetnünk, hogy a Békebarlang fejlődése megszakítatlanul és egyenes irányban ma is tart és alsóbarlangja, olyan értelemben, mint a Baradlánál, nincsen.

 

 vissza a tartalomhoz