DR. JASKÓ SÁNDOR (1910-1998)

 

 

Mély megrendüléssel búcsúzik a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat alapító és tiszteleti tagjától, dr. Jaskó Sándor egyetemi magántanártól, a földtudományok doktorától.

Besztercebányán született 1910-ben. A budapesti tudományegyetemen szerzett 1934-ben természetrajz-földrajz szakos tanári oklevelet, és az egyetem Földtani Intézetének tanársegéde lett. 1935-ben doktorált geológiából, őslénytanból és földrajzból. Azután két évig a berlini, majd újabb két évig a bécsi egyetemen volt ösztöndíjas. 1942-ben a Földtani Intézet adjunktusa lett. 1943-ban a budapesti egyetemen Magyarország hegyszerkezettana témakörből egyetemi magántanári képesítést szerzett. 1958-ban a föld- és ásványtani tudományok kandidátusa, 1975-ben a földtudományok doktora lett.

Hét évtized kötötte őt Társulatunkhoz, a magyar karsztkutatók és barlangkutatók népes családjához. Még egyetemi hallgató korában kapcsolódott be a BETE, a Budapesti Egyetemi Turista Egyesület barlangkutató szakosztályának munkájába. Részt vett az Aggteleki-barlang és több budai barlang új részeinek felfedezésében, szakmai kutatásában, térképezésében és remek tanulmányok sorában adta közre tapasztalatait, kutatási eredményeit.

Az 1930-as évek elején már publikált a BETE Baradla­kutatásának új eredményeiről, az Aggteleki-barlang jósvafői szakaszának karszthidrológiájáról, meg a Jósva-patak felső völgyének földtani viszonyairól. Írásai mai napig is értékes és hiteles forrásmunkák geológusok, geográfusok, karszthidrológusok és szpeleológusok számára egyaránt.

Közben összefoglaló értekezést írt a Pálvölgy­Rózsadombi-barlangvidékről, sorra tárgyalva a Pál-völgyi-, a Szemlő-hegyi- és a Ferenc-hegyi-barlang akkor ismert kiterjedését, kőzettani meg tektonikai viszonyaikat, ásványi kincseiket, a kialakulásuk kérdéséről folyó vitát és felvázolta a szakmai kutatások soron következő feladatait is. Külön tanulmányban számolt be a Ferenc-hegyi-barlang kutatásának újabb eredményeiről.

1948-ban a Mátyás-hegyi-barlangi nagy felfedezésről, a Centenáris-szakaszról adott hírt, majd néhány hónappal később már terjedelmes értekezésben számolt be a Földtani Intézet megbízásából végzett ottani kutatásairól, a Mátyás­hegyi-barlang kőzettani, tektonikai, szpeleológiai viszonyairól. Ez a példás munka és mellékelete, a barlangról munkatársai közreműködésével készült térkép, évtizedeken át iránytű volt szakemberek és amatőr barlangkutatók számára egyaránt a Mátyás-hegyi-barlang továbbkutatásában.

De említett írásai csak kiragadott példák karsztos témájú tanulmányainak gazdag sorából, amelyek pedig csak részét képezik nagy tudományos életművének, hiszen több mint 130 szakcikket, tanulmányt és értekezést publikált, nem is számítva nagy számú népszerű ismeretterjesztő írását.

A BETE nagy generációjának kiemelkedő tagja volt Jaskó Sándor, ez a kevés beszédű, halk szavú, de éles szemű, széles látókörű, nagy felkészültségű tudós. A szavára, megállapításaira, tanácsaira mindig érdemes volt figyelni. Már fiatalon egyik vezetője volt a BETE oly sok sikert elért kutató gárdájának, idős korára pedig valamennyiünk nagyra becsült, őszintén tisztelt mentora lett. Kiemelkedő rangját, tekintélyét nem elsősorban az - egyébként sokszorosan kiérdemelt tudományos fokozatok, állami és szakmai kitüntetések, hanem mindenki által becsült óriási tudása, hatalmas szakmai és élettapasztalata, meg emberi nagysága biztosította számára. Midőn tiszteleti tagjává választotta Jaskó Sándort a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat, önmagát tisztelte meg ezzel.

Hét évtizeden át mindvégig hűséges maradt Társulatunkhoz, a maga csendes, szerény módján, szilárdan állt mellettünk és odaadóan kivette részét a társulati munkákból is. Tagja volt Választmányunknak és az Érembizottságnak is. A szervezeti életben és a szakmai kutatómunkákban egyaránt számíthattunk nagy emberi élettapasztalatára és a széles látókörű tudós bölcs tanácsaira, meleg szívű segítőkészségére és - ha kellett - halk szavú, segítő bírálatára is. Nehéz lesz nélkülöznünk Őt, nagy űrt hagy maga után.

Jaskó Sándorral a karsztkutatók egyik nagy öregje, nagy tudós és nagy formátumú ember távozik most körünkből. Szomorúan búcsúzunk. Hiányozni fogsz Sanyi bátyám. Tisztelettel és szeretettel őrizzük meg emlékedet!

 

Dr. Dénes György (Elhangzott dr. Jaskó Sándor temetésén, 1998. december 22-én, a Farkasréti temetőben.)